چگونه عفونت HIV به ایدز تبدیل می شود؟

شنبه 23 آذر 1398
3:31
موسوی

HIV گلبول های سفید خون (سلول های T) را از بین می برد ، که در مبارزه با بیماری ها و عفونت ها نقش مهمی دارند. هرچه تعداد سلولهای T کمتر باشد ، سیستم ایمنی ضعیف تر می شود. قبل از اینکه ایدز شود ، عفونت HIV می تواند سالها در بدن وجود داشته باشد. ایدز وقتی تشخیص داده می شود که تعداد سلول های T (CD4) کمتر از 200 باشد یا عارضه ایدز وجود دارد.

.

پیشرفت به سمت ایدز

خوشبختانه امروز با ظهور داروهای جدید ضد ویروسی ، بیشتر افراد مبتلا به HIV مثبت در ایالات متحده به ایدز پیشرفت نمی کنند. عفونت HIV بدون درمان معمولاً طی 10 سال به ایدز تبدیل می شود.

هنگامی که ایدز ایجاد می شود ، سیستم ایمنی بدن شما به شدت آسیب دیده است. و بدن شما مستعد انواع عفونت ها و سرطان های فرصت طلب است. (بیماری هایی که معمولاً در افراد سالم هیچ مشکلی ایجاد نمی کند ، یعنی سیستم ایمنی بدن فرد سالم به راحتی می تواند مقابله کند ، اما در مبتلایان به ایدز سیستم ایمنی بدن به قدری ضعیف است که می تواند با کوچکترین میکروب ها و ارگانیسم ها مبارزه کند) و علائم و نشانه های آن برخی از این عفونت ها شامل موارد زیر است:

عرق شب

تب مکرر

اسهال مزمن

ضایعات غیرمعمول سفیدی روی زبان یا داخل دهان

خستگی دائمی و غیر موجه

کاهش وزن

بثورات پوستی یا تاول های پوستی

HIV چگونه انتقال می یابد؟

برای آلوده شدن به HIV ، جریان خون ، مایع منی یا ترشحات واژن باید وارد بدن شما شود. مایعات آلوده به ویروس به چند روش معرفی می شوند:

فعالیت جنسی: اگر با فرد آلوده به ویروس (دهان ، مقعد یا واژن) رابطه جنسی دارید ، اگر خون ، مایع منی یا ترشحات واژن آنها وارد بدن شما شود. ممکن است به HIV مبتلا شوید. ویروس می تواند از طریق زخم های دهانی یا پارگی های کوچک در مهبل یا مقعد که در طی مقاربت رخ می دهد وارد بدن شود.

انتقال خون: در برخی موارد ، ویروس از طریق انتقال فرآورده های خونی آلوده (پلاسما ، پلاکت و غیره) منتقل می شود. تمام بیمارستان ها و آژانس های انتقال موظفند محصولات خونی آنتی بادی های ضد HIV را بررسی کنند.

سرنگ های داخل وریدی: به اشتراک گذاشتن سوزن و سرنگ های آلوده خطر ابتلا به ایدز و چندین بیماری عفونی مانند هپاتیت را افزایش می دهد.

در دوران بارداری ، در دوران زایمان و شیردهی: مادران آلوده می توانند ویروس را به فرزندان خود منتقل کنند. احتمال انتقال ویروس در مادران مثبت HIV که در دوران بارداری داروی ایدز دریافت می کنند ، به میزان قابل توجهی پایین است.

HIV از طریق تماس عادی وارد بدن شما نمی شود. یعنی شما با بوسیدن ، لرزش یا رقصیدن و با افراد آلوده نمی توانید ایدز دریافت کنید. HIV توسط نیش های هوا یا حشرات منتقل نمی شود.

چه عواملی احتمال عفونت را افزایش می دهد؟

هنگامی که HIV برای اولین بار در ایالات متحده ظاهر شد ، بیشتر مردان همجنسگرا (مردانی که با مردان دیگر رابطه جنسی دارند) تحت تأثیر قرار گرفت.

هرکسی از هر سن ، نژاد یا جنسیتی می تواند تحت تأثیر قرار گیرد. اما خطر اگر افزایش یابد:

رابطه جنسی بدون کاندوم: خطر رابطه جنسی مقعد از رابطه جنسی واژن بیشتر است. اگر شریک زندگی شما چندین شریک دیگر دارد ، در معرض خطر ابتلا به HIV هستید.

ابتلا به عفونت جنسی (STD): بسیاری از عفونت های مقاربتی باعث ایجاد زخم های باز روی پوست ناحیه تناسلی می شوند که ویروس به طور بالقوه می تواند از طریق این زخم ها وارد شود.

تزریق دارو: افرادی که با تزریق داخل وریدی دارو مصرف می کنند و اغلب از سوزن و سرنگ به طور مشترک استفاده می کنند بیشتر در معرض خطر ایدز هستند زیرا در معرض قطرات خون آلوده هستند.

مردان ختنه نشده: مطالعات مختلف نشان داده اند كه عدم ختنه خطر ابتلا به HIV را افزايش مي دهد.

عوارض ایدز

عفونت HIV بدن شما را بسیار ضعیف و مستعد ابتلا به تعداد زیادی از عفونت ها و همچنین انواع خاصی از سرطان ها می کند.


[ بازدید : 1 ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به کلینیک جنسی موسوی است. || قدرت گرفته از Pasargadblog.ir
× بستن تبلیغات