یدز - درباره ایدز چه می دانید؟ آیا ایدز قابل درمان است؟

شنبه 23 آذر 1398
3:30
موسوی

ایدز (ایدز) عبارت است از سندرم نقص ایمنی اکتسابی ، که به معنای سندرم نقص ایمنی اکتسابی است. این بیماری در اثر ویروس HIV (ویروس نقص ایمنی بدن) ایجاد می شود. ویروس HIV به سیستم ایمنی بدن آسیب می زند و باعث ایدز می شود. ایدز یک بیماری بسیار خطرناک ، مزمن و بالقوه کشنده است که توانایی بدن در مبارزه با ارگانیسم های بیماری زا را از بین می برد.

این ویروس می تواند از طریق خون و فرآورده های خونی ، از مادر به کودک هنگام زایمان یا شیردهی یا از طریق تماس و رابطه جنسی منتقل شود. به همین دلیل ، آنها به عنوان عفونت های مقاربتی طبقه بندی می شوند.

بدون درمان ، سالها طول می کشد تا HIV به جایی برسد که به آن ایدز گفته شود.

علائم و نشانه های ایدز بسته به مرحله بیماری گسترده و متفاوت است.

مرحله یک (مرحله حاد)

بیشتر افراد در این مرحله برخی از علائم مانند آنفولانزا را نشان می دهند که طی یک ماه تا دو ماه پس از ورود ویروس به بدن رخ می دهد. این مرحله که به مرحله حاد معروف است می تواند یک تا چند هفته ادامه داشته باشد. علائم و نشانه های احتمالی عبارتند از:

تب

سردرد

عضلات و درد مفاصل

بثورات پوستی

گلو درد یا زخم دردناک دهان

گره های لنفاوی متورم ، به ویژه در گردن

این علائم می تواند به حدی خفیف باشد که حتی متوجه آنها نشوید ، اگرچه احتمالاً ویروس در جریان خون شما در این زمان نسبتاً زیاد است ، بنابراین می توانید به راحتی آن را به دیگران منتقل کنید.

مرحله عفونت بالینی بالینی (ایدز مزمن)

در برخی افراد تورم دائمی غدد لنفاوی رخ می دهد. در غیر این صورت علائم و نشانه های خاصی وجود ندارد و HIV در بدن و سلولهای سفید خون آلوده خواهد ماند. در این مرحله ، عفونت HIV به طور کلی حدود 10 سال بدون داروهای ضد ویروسی طول می کشد.

مرحله عفونت علائم HIV

از آنجا که ویروس به تکثیر و تقسیم و سلولهای ایمنی بدن (سلولهای T) ادامه می دهد ، ممکن است دچار عفونت خفیف شوید یا علائم و نشانه های مختلفی ایجاد کنید که شامل موارد زیر است:

تب

خستگی

تورم غدد لنفاوی (که عموماً یکی از اولین علائم است)

اسهال

کاهش وزن

زونا


[ بازدید : 1 ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به کلینیک جنسی موسوی است. || قدرت گرفته از Pasargadblog.ir
× بستن تبلیغات